Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Our Father

Our Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★
Edit this entry  
12
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
31
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Here

Here

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
One Plus One

One Plus One

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
11
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lost Girls

Lost Girls

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Beach

The Beach

2000
×
★★½
Edit this entry  
28
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Curly Sue

Curly Sue

1991
×
★★★
Edit this entry  
08
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Newness

Newness

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
22 July

22 July

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The New Girlfriend

The New Girlfriend

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
19
In the House

In the House

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Butler

The Butler

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry