RSS feed for SoapboxPictures
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★½
Edit this entry  
26
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★
Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
Edit this entry  
20
I am Divine

I am Divine

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
The Cave of the Yellow Dog

The Cave of the Yellow Dog

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Bait

Bait

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★½
Edit this entry  
08
Pi

Pi

1998
×
★★½
Edit this entry  
07
The Platform

The Platform

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★
Edit this entry  
31
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★½
Edit this entry  
29
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
Edit this entry  
24
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★½
Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★
Edit this entry  
20
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
½
Edit this entry  
17
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★
Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★½
Edit this entry  
15
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★
Edit this entry  
24
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★½
Edit this entry  
02
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★½
Edit this entry  
25
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
12
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★½
Edit this entry  
17
8½

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
My Life as a Dog

My Life as a Dog

1985
×
★★½
Edit this entry  
08
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Hotel Salvation

Hotel Salvation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★½
Edit this entry  
26
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★½
Edit this entry  
20
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★½
Edit this entry  
17
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

2018
×
★½
Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Edit this entry