RSS feed for SociallyInept
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★½
Edit this entry  
01
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Funeral in Berlin

Funeral in Berlin

1966
×
★★★½
Edit this entry  
26
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
Heathers

Heathers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★
Edit this entry  
20
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★½
Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
½
Edit this entry  
03
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
Superman II: The Richard Donner Cut

Superman II: The Richard Donner Cut

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
Superman

Superman

1978
×
★★★
Edit this entry  
02
Night Hunter

Night Hunter

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
23
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★
Edit this entry  
20
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★★
Edit this entry  
19
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
16
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Edit this entry  
15
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
13
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Onward

Onward

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★★
Edit this entry