lina has logged 146 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Daniel Sloss: Live Shows

Daniel Sloss: Live Shows

2018
×
Edit this entry  
23
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rent

Rent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Der letzte Bulle

Der letzte Bulle

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Manitou's Shoe

Manitou's Shoe

2001
×
Read the review Edit this entry  
13
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry