Sort by

SocioJoe has logged 297 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Midnight Crossing

Midnight Crossing

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Procession

Procession

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Adrienne

Adrienne

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Jinkx & DeLa Holiday Special

The Jinkx & DeLa Holiday Special

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★½
Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Voyage of Time: An IMAX Documentary

Voyage of Time: An IMAX Documentary

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Together

Together

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Days

Days

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Maids

The Maids

1975
×
★★★½
Edit this entry  
10
You Will Die at Twenty

You Will Die at Twenty

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Bones

The Bones

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Gunda

Gunda

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Lemon Sisters

The Lemon Sisters

1989
×
★★★
Edit this entry  
02
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Glass Menagerie

The Glass Menagerie

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Truman & Tennessee: An Intimate Conversation

Truman & Tennessee: An Intimate Conversation

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
26
Pig

Pig

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
025 Sunset Red

025 Sunset Red

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
The Jinkx & DeLa Holiday Special

The Jinkx & DeLa Holiday Special

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry