• John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    ★★★½

    Nonsensical plot. Exquisitely shot. A little long, but very enjoyable.

  • Le Bonheur

    Le Bonheur

    ★★★★

    Whew! Jean-Claude Drouot was SO sexy when he was young.

  • Close

    Close

    ★★★★½

    Oh, wow. This one aches. Genuinely heartbreaking. Exquisite.

  • All Quiet on the Western Front

    All Quiet on the Western Front

    ★★½

    Sure, sure. The production values are impeccable. But, the question I have is WHY?

    Does this story need to be told again? No. 
    Is there anything I feel more distanced from than a war story based on an unreadable novel I hated in high school? No. 
    Is this the story that cinema should care about in 2023, when it has lots of other human issues and atrocities to consider? No. 

    I just can’t find a f*ck to give about any of this.

  • Hit the Road

    Hit the Road

    ★★★★

    I love how we have no idea what is happening at the start.

    The movie slowly reveals itself and allowed me to savor all the chaos and humanity and delightfully allows each family member to be themselves. "Hit the Road" is a sometimes reflexive work that seems to balance naturalist tendencies with more formalist elements.

    What a treat!

  • Women Talking

    Women Talking

    ★★★

    I admire and respect Sarah Polley as an actor, writer, and director. As such, I was really looking forward to this. Unfortunately, while I appreciated the performances and the politics, this was a bit more of a chore than I anticipated.

  • M3GAN

    M3GAN

    ★★½

    While mildly entertaining, don’t believe the hype. This is just another stupid Blumhouse movie.

  • RRR

    RRR

    ★★★★

    I watch a lot of foreign films and prefer to watch them in their original language, but Netflix didn’t provide that.

    We all know you have to suspend disbelief to enjoy these types of action/adventure epics, but the hubby and I both think this is way, WAY better than the new Avatar movie, which we do not like very much at all. 

    And the lead guys are SO hot!

  • Guillermo del Toro's Pinocchio

    Guillermo del Toro's Pinocchio

    ★★★★

    The beauty of the film lies less in its magical stop-motion animation or the Gothic mood that inhabits this version of an already twisted tale. What I am struck by is the movie's grounding in grim realities of specifically sociological and historical origin and the emotional resonance that creates.

    Below are the 4 most memorable quotes from the movie that still inhabit my thoughts the next day:
    -"Even Then With All The Fear I Feel, I Can Say No To…

  • Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water

    ★★

    A movie for the willfully ignorant and family values set, a stupid, boring movie ultimately about nothing. And, don’t believe the lies, it isn’t all that visually interesting, either. 

    James Cameron (reportedly) has his (colonialist) values in the wrong place, too. Just boycott him and this franchise.

  • EO

    EO

    ★★★★★

    An intellectual and existential odyssey, our beautiful and horrible world in all its violent splendor. Easily the best film of 2022.

  • The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    ★★

    Gillan is great. Beyond that, this is a trite piece of crap made for undiscerning viewers who will literally watch anything.