riley has logged 95 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Comet

Comet

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Origins

I Origins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Breathe

Breathe

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Antichrist

Antichrist

2009
×
Read the review Edit this entry  
15
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Don't Want to Go Back Alone

I Don't Want to Go Back Alone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry