Sort by

poppy has logged 267 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pig

Pig

2021
×
Edit this entry  
31
Passing

Passing

2021
×
Edit this entry  
30
The Medium

The Medium

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read the review Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
Read prior review Edit this entry  
24
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Belle

Belle

2021
×
Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
02
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Edit this entry  
01
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
Edit this entry  
20
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
Edit this entry  
19
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Edit this entry  
18
Benedetta

Benedetta

2021
×
Edit this entry  
17
The Unseen River

The Unseen River

2020
×
Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
Edit this entry  
02
Megamind

Megamind

2010
×
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
31
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

1992
×
Edit this entry  
28
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Host

Host

2020
×
Edit this entry  
25
The Night House

The Night House

2020
×
Edit this entry  
22
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
Edit this entry  
21
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Inferno

Inferno

1980
×
Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
Edit this entry  
08
Cronos

Cronos

1993
×
Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
29
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Edit this entry  
28
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tag

Tag

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
Edit this entry  
17
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Mayhem

Mayhem

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Tag

Tag

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
Edit this entry  
14
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
Edit this entry