2019

Sofia Soriano Sofia Soriano’s year to date

Sofia’s highest rated films

  • True Stories

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Empire Records

    ★★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • Short Term 12

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • I Am Easy to Find

    ★★★★½

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Personal Shopper

    ★★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • Last Hurrah for Chivalry

    ★★★★

  • Unicorn Store

    ★★★★

  • Delusions in Modern Primitivism

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 46 Films watched
  • 5.1 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Eating Animals

Jan 26

Last Film

True Stories

Aug 27

Genres, Countries & Languages

Drama
30 films
Comedy
16 films
Romance
8 films
Thriller
6 films
Music
5 films
Sci Fi
5 films
Action
4 films
Crime
4 films
History
4 films
Documentary
3 films
USA
29 films
UK
14 films
France
3 films
Germany
3 films
Ireland
3 films
Oman
1 film
Ukraine
1 film
Hong Kong
1 film
English
40 films
French
4 films
Spanish
3 films
Italian
2 films
Russian
2 films
Japanese
2 films
Swedish
1 film
Chinese
1 film
Czech
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 16 Added 75

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Sofia’s most liked review

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

★★½

I like the fact the movie is more about Liz but the pacing was really weird, the writing was off sometimes, and story didn’t feel fully fleshed out (which is a big miss considering it’s a true story).

More reviews

Sofia’s most liked list

Best Fictional Bands/Artists

Based on the music/band and it’s importance to the film vs the actual quality of the film as a whole.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Raging Bull
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Velvet Buzzsaw
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Avengers: Endgame
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Delusions in Modern Primitivism
Average weighted rating:

3.7

Films watched in 2019

  • True Stories
  • The Farewell
  • Once Upon a Time in Hollywood
  • Nick and Norah's Infinite Playlist
  • Empire Records
  • Rocketman
  • Lizzie
  • Imagine Me & You
  • Raging Bull
  • I Am Easy to Find
  • Never Goin' Back
  • Avengers: Endgame
  • Mid90s
  • Colette
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Someone Great
  • Man with a Movie Camera
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Battleship Potemkin
  • Last Hurrah for Chivalry
  • The Dirt
  • Unicorn Store
  • Delusions in Modern Primitivism
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The Fabulous Baron Munchausen
  • Short Term 12
  • Captain Marvel
  • The Favourite
  • The 56 Year Old Boy
  • Stomping Grounds
  • Blue Sushi
  • Playground
  • Rocks that Bleed
  • Let it Be
  • Stutterer
  • Stray Dog
  • Leaving Neverland
  • Disobedience
  • Gremlins
  • Personal Shopper
  • Purl
  • The Edge of Seventeen
  • The Lobster
  • Velvet Buzzsaw
  • A Star Is Born
  • Eating Animals

Highly rated films Sofia missed

  • Parasite
  • Bacurau
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Bring the Soul: The Movie
  • Marriage Story
  • For Sama

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more