RSS feed for SofiaVog
  • Green Book

    Green Book

    ★★★★

    light 4. mahershala ali's character had a suprising lack of depth

  • Bird Box

    Bird Box

    ★★

    heheh

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★½

    strong 3

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★★

    inevitable 5

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★

    light 4

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★★

    somt

  • Shirkers

    Shirkers

    ★★★★

    burn. out.

  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

    I Don't Feel at Home in This World Anymore

    ★★★½

    With a budget like Netflix's, the movie with the simplest adventure plot can seem like Ulysses. Nonetheless, character and the concept art's attention to nuance did make it worth while. Nice to see the dumb girl from Two and a Half Men again but this time as a human.

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You

    ★★½

    wtf

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★½

    Scary and unnerving. the attempt of a human to come to terms with the pressures of change, in search of constants as she goes in blind into the unknowns of adulthood. Still she remains dignified and with a daring will to live and to stay true to herself.
    Again, frightening. The movie doesn't try to be perfect, for change will never cease.


    love,
    KaAayla.

  • It Follows

    It Follows

    ★★

    Overrated horror movie with little to be scared of, except for maybe unprotected sex.

  • The Perfect Storm

    The Perfect Storm

    ★★★★

    man vs nature in a realistic portrayal, with some incredible visuals of what it means to weather the storm