• Pinocchio

    Pinocchio

    ★★½

    Tom Hanks is amazing.

  • The Fault in Our Stars

    The Fault in Our Stars

    ★★★★★

    I definitely didn’t cry as much as I did when I first saw this, but I still cried. I still love this movie.

  • Lightyear

    Lightyear

    ★★★★

    “In 1995, Andy got a toy from his favorite movie... This is that movie.”

    Such a cute and fun movie, I liked it. Buzz is fun to watch. The cat was the best part of the movie.

  • Sing 2

    Sing 2

    ★★★★★

    Equally as good as the first one!!

  • Purple Hearts

    Purple Hearts

    ★★★★

    Out of the latest Netflix releases this is the best one and it’s actually good. I really liked it. 

    It was fun, sweet and charming. Both leads have great chemistry and the soundtrack is beautiful. I had my doubts since tiktok and twitter hype up everything these days, but it surprised me how much I enjoyed it. 

    Sophia Carson has the most beautiful speaking voice I’ve ever heard, I’m in love, she should definitely narrate an audiobook in the future!

  • Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I didn’t understand half of what they were saying but it was a great movie.

  • Don't Blame Karma!

    Don't Blame Karma!

    ★★½

    Pues es una película bien ridícula, pero los que ya conocíamos la historia ya sabíamos lo que nos esperaba. Me divirtió, pero definitivamente no es gran cosa. 

    Le quito media estrella porque le puse 3 a la versión española y esa me gustó más.

  • Good Luck to You, Leo Grande

    Good Luck to You, Leo Grande

    ★★★★★

    Brilliant move and brilliant performances. I loved I soooo much, it was funny, sad, heartbreaking and heartwarming at the same time. Emma Thompson is fantastic as always.

  • Lolita

    Lolita

    ★★★★

    Not a fan of the book, but it was a pretty close adaptation and I really enjoyed it.

  • The Sea Beast

    The Sea Beast

    ★★★★

    Pretty good.

  • The Gray Man

    The Gray Man

    ★★★★

    So this is why The Duke left Daphne and little Augie

    I don’t usually enjoy action movies but this was okay, anything for Ryan Gosling and Chris Evans.

  • Dora and the Lost City of Gold

    Dora and the Lost City of Gold

    ★★★★

    Peruana aquí 🙋🏻‍♀️

    De verdad que se inventaron cualquier cosa sobre los Incas y la cultura peruana en general, pero debo admitir que sí se sintió bonito escuchar que mencionaran a los Incas, Lima y algo de quechua. 

    No me quedo claro de dónde eran los personajes. Vivían en la selva de Brasil, hablaban spanglish y se mudaron a Estados Unidos, luego viajaron a la Selva (que más parecía que se referían a Machu Picchu) de Perú, dando a entender…