• Puparia

    ★★★★

  • Soul

  • Nomadland

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

    ★★★★

  • Hamilton

  • Losing to Alexis Lee

    ★★★

  • A Costume for Nicolas

    ★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★

  • It’s Me, Charlie Monttana

    ★★★½

  • Onward

  • Emma.

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • My Hero Academia: Heroes Rising

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★

  • In Her Boots

  • The Addams Family

    ★★

  • The Irishman

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • The Platform

    ★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Hair Love

    ★★★½

  • The Art of Racing in the Rain

    ★★½

  • A Month of Single Frames

  • Midsommar

    ★★★½

  • Memorable

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★

  • Always Be My Maybe

    ★★

  • L'Observateur

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

  • The Wild Goose Lake

    ★★★★

  • Papicha

    ★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★½

  • Beanpole

    ★★★★

  • Yesterday

    ★★

  • Pokémon Detective Pikachu

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • Someone Great

    ★★

  • Shazam!

    ★★★

  • Booksmart

    ★★

  • Long Shot

    ★★

  • Captain Marvel

    ★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★½

  • Take Me Somewhere Nice

    ★★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★½

  • Domains

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • Aquaman

    ★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★½

  • Vever (For Barbara)

  • Shakespeare In Tokyo

  • Green Book

    ★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★

  • The Grand Bizarre

    ★★★★

  • The Spy Who Dumped Me

    ★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★

  • Sharp Objects

  • Banana Fish

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★½

  • Incredibles 2

    ★★