Letterboxd

Uh oh, we have gremlins in the control room…
Letterboxd is down due to an unscheduled technical outage. We’ll be back soon!

Still from Joe Dante’s Gremlins (1984)

Gremlins if ( screen.width < 768 ) { var date = new Date(); var maxAge = 365 * 24 * 60 * 60; date.setTime(date.getTime() + maxAge * 1000); var expires = '; expires=' + date.toUTCString(); document.cookie = "useMobileSite=yes" + expires + "; path=/; maxAge=" + maxAge; if ( document.cookie && document.cookie.indexOf("useMobileSite=yes") >= 0 ) { window.location.reload(true); } else { // No cookies. No Mobile version. } }
RSS feed for softpixels
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Open House

The Open House

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Amityville: The Awakening

Amityville: The Awakening

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Veronica

Veronica

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Uchu Sentai Kyuranger: Episode of Stinger

Uchu Sentai Kyuranger: Episode of Stinger

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Uchu Sentai Kyuranger The Movie: The Geth Indaver's Counterattack!

Uchu Sentai Kyuranger The Movie: The Geth Indaver's Counterattack!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
Read the review Edit this entry  
20
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry