Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
27
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
★★★★
Edit this entry  
24
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
Edit this entry  
23
The Severed Heads

The Severed Heads

1957
×
Edit this entry  
23
Dreams

Dreams

1955
×
★★½
Edit this entry  
22
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★★½
Edit this entry  
22
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
The Rite

The Rite

1969
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
Edit this entry  
20
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
½
Edit this entry  
20
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★½
Edit this entry  
18
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★½
Edit this entry  
16
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider

Spider

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★
Edit this entry  
15
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★
Edit this entry  
15
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★½
Edit this entry  
13
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★
Edit this entry  
11
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
Edit this entry  
11
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★½
Edit this entry  
10
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Edit this entry  
06
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Edit this entry  
05
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Edit this entry  
04
Rabid

Rabid

1977
×
★★½
Edit this entry  
04
Shivers

Shivers

1975
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
01
My Sister My Love

My Sister My Love

1966
×
★★★
Edit this entry  
30
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
Edit this entry  
26
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
Eden and After

Eden and After

1970
×
★★★
Edit this entry  
07
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Edit this entry  
04
White Nights

White Nights

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
Edit this entry  
21
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Isle

The Isle

2000
×
★★★½
Edit this entry