Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Distant

Distant

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Deep Breath

Deep Breath

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hills of Qaytariyeh

The Hills of Qaytariyeh

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Dawn of the Capricorn

Dawn of the Capricorn

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lady of the Lake

Lady of the Lake

1974
×
Edit this entry  
11
Night of the Hunchback

Night of the Hunchback

1965
×
★★★½
Edit this entry  
10
Parrot

Parrot

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Bare Life

The Bare Life

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Light by Chance

Light by Chance

2021
×
Edit this entry  
09
The Extinct Suite

The Extinct Suite

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
E

E

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Simulacro

Simulacro

1990
×
Edit this entry  
08
Deadline

Deadline

2015
×
Edit this entry  
08
Extreme Job

Extreme Job

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Offering

Offering

1978
×
★★½
Edit this entry  
07
Love Is a Dog from Hell

Love Is a Dog from Hell

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Japón

Japón

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Barbara Hammer Lends a Hand

Barbara Hammer Lends a Hand

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dellamorte Dellamorte Dellamore

Dellamorte Dellamorte Dellamore

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
Envío 6

Envío 6

2007
×
Edit this entry  
04
Envio 5

Envio 5

2006
×
Edit this entry  
04
Envío 8

Envío 8

2009
×
Edit this entry  
04
Envío 3

Envío 3

2005
×
Edit this entry  
04
And Sometimes the Boats are Low

And Sometimes the Boats are Low

1983
×
★★★
Edit this entry  
04
37th & Lex.

37th & Lex.

2002
×
★★
Edit this entry  
03
Retrograde Premonition

Retrograde Premonition

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
Sitting

Sitting

2010
×
★★
Edit this entry  
03
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Sleeping on Dark Waters

Sleeping on Dark Waters

2008
×
Edit this entry  
03
Tarr Béla: I Used to Be a Filmmaker

Tarr Béla: I Used to Be a Filmmaker

2014
×
Edit this entry  
03
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
16
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Iranian Women's Liberation Movement: Year Zero

Iranian Women's Liberation Movement: Year Zero

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★½
Edit this entry  
13
‍‍Roof Knocking

‍‍Roof Knocking

2017
×
Edit this entry  
08
Remembrance: A Portrait Study

Remembrance: A Portrait Study

1968
×
★★★½
Edit this entry  
08
Private Imaginings and Narrative Facts

Private Imaginings and Narrative Facts

1968
×
★★★
Edit this entry  
08
Valparaiso

Valparaiso

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
08
I Like Life a Lot

I Like Life a Lot

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Train Again

Train Again

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Vever (For Barbara)

Vever (For Barbara)

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
If it's too bad to be true, it could be DISINFORMATION

If it's too bad to be true, it could be DISINFORMATION

1985
×
★★★★
Edit this entry  
21
Méditerranée

Méditerranée

1963
×
★★★★
Edit this entry  
21
Now!

Now!

1965
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Black Tower

The Black Tower

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
May We Sleep Soundly

May We Sleep Soundly

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Tennessee

Tennessee

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
★★★★½
Edit this entry