2017

Rosalind Rosalind’s year in review

Rosalind’s highest rated films

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Daguerréotypes

    ★★★★★

  • A Question of Silence

    ★★★★★

  • The Ascent

    ★★★★½

  • Mustang

    ★★★★½

  • Sleepwalking Land

    ★★★★½

  • Rachida

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Panelstory or Birth of a Community

    ★★★★

  • The Practice of Love

    ★★★★

  • The Second Awakening of Christa Klages

    ★★★★

  • The Daughter-In-Law

    ★★★★

  • Those Whom Death Refused

    ★★★★

  • Faat Kiné

    ★★★★

  • Silent Waters

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 304 Films watched
  • 25.3 Average per month
  • 5.8 Average per week

Milestones

First Film

Ratcatcher

Jan 1

Most Watched

The Empire Strikes Back

twice

Hommage à Zgougou (et salut à Sabine Mamou)

twice

Last Film

Girls in Uniform

Dec 28

Featured lists

2017 review

Rosalind

This year was so good, I started making a list of all…

  • My Twentieth Century
  • A Question of Silence
  • Daguerréotypes
  • Strangers in Good Company
  • Sambizanga
  • Lemonade
  • It
  • Ball of Fire
  • The Old Dark House
  • Ratcatcher
  • The Body Beautiful
  • The Kitchen
  • A Portrait of Ga
  • The Scary Movie
  • Daydream Therapy
  • Dil Se..
  • Secret Places
  • Janice Beard 45 WPM
  • The Falling
  • Vampyr

Noirvember 2017

Rosalind

Aim to see around 30 films including at least 20 classic period…

  • The Chase
  • Dear Murderer
  • Cry of the City
  • Phantom Lady
  • It Always Rains on Sunday
  • I Walk Alone
  • Bob le Flambeur
  • Crack-Up
  • City That Never Sleeps
  • Johnny O'Clock
  • Armored Car Robbery
  • Somewhere in the Night
  • The Mob
  • Edge of Doom
  • 711 Ocean Drive
  • Secret Beyond the Door
  • Dark City
  • Follow Me Quietly
  • House by the River
  • They Drive by Night

Horror-tober 2017

Rosalind

Annual catch up of all the horror and gothic films I want…

  • The Old Dark House
  • The Scary Movie
  • Monster
  • The Velvet Vampire
  • The Grapes of Death
  • Dracula's Daughter
  • The Slumber Party Massacre
  • The Pit, the Pendulum and Hope
  • The Long Island Cannibal Massacre
  • The Mummy
  • Danse macabre
  • The Cat and the Canary
  • A Warning to the Curious
  • A Nightmare on Elm Street
  • The Love Witch
  • The Countess
  • Conventional
  • The Fall of the House of Usher
  • Prince of Darkness
  • Cla'am

Genres, Countries & Languages

Drama
155 films
Comedy
63 films
Romance
42 films
Crime
38 films
Documentary
35 films
Horror
35 films
Thriller
32 films
Action
23 films
Mystery
21 films
Sci Fi
14 films
USA
122 films
UK
45 films
France
34 films
Germany
19 films
India
16 films
Canada
7 films
Japan
5 films
Australia
4 films
Ireland
4 films
English
222 films
French
32 films
German
20 films
Hindi
16 films
Spanish
14 films
Russian
9 films
Arabic
6 films
Portuguese
6 films
Hungarian
5 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 102 Added 391

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Rosalind’s most liked review

The Watermelon Woman

There's something about 90s indie films that means I'll always appreciate them. The aesthetic, everything, is strangely comforting. Maybe other people who grew up in the 90s have the same experience as I do?

Anyway, The Watermelon Woman is another film that's been on my list for ages - over…

More reviews

Rosalind’s most liked list

Woman directed films featuring a female character or actor over the age of 60

Some woman directed films featuring a female character or actor over the age of 60 for week 31 of the 52 Films by Women Ultimate Challenge 2017. Also includes documentaries where older women are included on screen either as subjects or main contributors.

Some of these are borderline but the…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Crossroads
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Tiffin

Films watched in 2017

  • Girls in Uniform
  • Hickory Dickory Dock
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Fish Story
  • The Honey Bringer
  • Night Moves
  • My Happy Family
  • Guida
  • 2017
  • October (Ten Days that Shook the World)
  • Dil Se..
  • The Farthest
  • Something Different
  • Daydream Therapy
  • Hidden Memories
  • The Fits
  • The Dying Swan
  • On Body and Soul
  • Golden Time
  • Mary Jane's Not a Virgin Anymore
  • 711 Ocean Drive
  • Single Mother Only Daughter
  • A German Youth
  • Autumn Leaves
  • Somewhere in the Night
  • Sambizanga
  • Dark City
  • My Twentieth Century
  • They Drive by Night
  • It Always Rains on Sunday
  • Le Clitoris
  • The Mark of Zorro
  • Secret Beyond the Door
  • The Chase
  • Phantom Lady
  • Armored Car Robbery
  • Merrily We Go to Hell
  • Edge of Doom
  • What Happened, Miss Simone?
  • Butterfly
  • Cry of the City
  • Pierrette's Escapades
  • The Mob
  • La Chinoise
  • Crack-Up
  • Bob le Flambeur
  • Dear Murderer
  • I Walk Alone
  • House by the River
  • City That Never Sleeps
  • Gumshoe
  • Johnny O'Clock
  • Follow Me Quietly
  • The Love Witch
  • Ball of Fire
  • The Pit, the Pendulum and Hope
  • The Mummy
  • The Haunted Castle
  • The Empire Strikes Back
  • Oasis
  • Conventional
  • Quatermass and the Pit
  • Cla'am
  • Dracula's Daughter
  • A Nightmare on Elm Street
  • You Were Never Lovelier
  • The Long Island Cannibal Massacre
  • Creature from the Black Lagoon
  • Darling, Do You Love Me?
  • The Fall of the House of Usher
  • Vampyr
  • The Old Dark House
  • Sennentuntschi
  • The Scary Movie
  • Monster
  • XX
  • The Beyond
  • The Countess
  • Prince of Darkness
  • The Slumber Party Massacre
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • The Cat and the Canary
  • The Grapes of Death
  • A Warning to the Curious
  • The Velvet Vampire
  • Danse macabre
  • Dhoom
  • It
  • Witch's Cradle
  • Never Fear
  • The Adventures of Prince Achmed
  • Crossroads
  • Gemma Bovery
  • Mr. and Mrs. Iyer
  • Life Partners
  • Mur Murs
  • Outrage
  • Ostende
  • The Truth
  • Beneath the Skin
  • It
  • His Wedding Night
  • Divines
  • The Rules of Attraction
  • Beware, My Lovely
  • The Madness of the Dance
  • Late Spring
  • The Falling
  • Boiling Point
  • Bad Hair
  • La Chambre
  • Lemonade
  • Death on the Nile
  • Three Act Tragedy
  • The Strange Affair of Uncle Harry
  • Harlan County U.S.A.
  • Agatha Christie: Poirot: Third Girl
  • Cat Among the Pigeons
  • Mrs McGinty's Dead
  • Taken at the Flood
  • Poirot: Cards on the Table
  • Agatha Christie: Poirot: After the Funeral
  • Poirot: The Mystery of the Blue Train
  • Sad Cypress
  • Elephants Can Remember
  • Immediately Afterlife
  • Paris is Burning
  • Pride
  • When Night Is Falling
  • Dream A40
  • Relax
  • Rosebud
  • In a Heartbeat
  • Diana
  • B.D. Women
  • Yes, God, Yes
  • A Bay of Blood
  • The Incredible Jessica James
  • The Night Witch
  • Murder by Contract
  • Sylvia Scarlett
  • Lucky Partners
  • Hello, My Name Is Doris
  • The Story of O
  • Kabhi Khushi Kabhie Gham
  • Sleeping with Other People
  • Before I Fall
  • The Nice Guys
  • The Young Girls Turn 25
  • The Young Girls of Rochefort
  • A Jitney Elopement
  • Make More Noise! Suffragettes in Silent Film
  • Eerie
  • Flames of Passion
  • Strangers in Good Company
  • The Ice Cream Girls
  • The Perfect Silence
  • Tiffin
  • Amarantos
  • Call
  • Mindy
  • Nevermind
  • Consommé
  • Atlanta
  • 100 Years
  • Hi Stranger
  • White Men Are Cracking Up
  • Hommage à Zgougou (et salut à Sabine Mamou)
  • The Body Beautiful
  • Flight of the Swan
  • Ukraine Is Not a Brothel
  • Hommage à Zgougou (et salut à Sabine Mamou)
  • Her Story
  • Wonder Woman
  • Moonlight
  • Nightfall
  • The Happiest Day in the Life of Olli Mäki
  • Denim
  • Love & Friendship
  • Toast
  • Dear Zindagi
  • Music Is My Mistress
  • Happy New Year
  • I Wake Up Screaming
  • Police
  • Cold Souls
  • L'Atalante
  • Foxfire
  • Le Week-End
  • The Yellow Wallpaper
  • Blue Girls Burn Fast
  • Enthiran
  • Pariah
  • Kahaani
  • Marianne and Juliane
  • A Reckless Rover
  • Beyond Bollywood
  • Margarita, with a Straw
  • Sita Sings the Blues
  • Heaven-Bound Travelers

See all 304

Highly rated films Rosalind missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • LA 92
  • Blade Runner 2049
  • Get Out
  • Phantom Thread

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more