Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Lava

Lava

2014
×
Edit this entry  
04
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Purl

Purl

2018
×
Edit this entry  
03
Sofia Coppola's Little Mermaid

Sofia Coppola's Little Mermaid

2014
×
Edit this entry  
02
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Moxie

Moxie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★½
Edit this entry  
01
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
Motel Mist

Motel Mist

2016
×
★½
Edit this entry  
18
A Dragon Arrives!

A Dragon Arrives!

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
13th

13th

2016
×
Edit this entry  
09
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Midnight Family

Midnight Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Ivan Vasilyevich Changes His Profession

Ivan Vasilyevich Changes His Profession

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Lost in London

Lost in London

2017
×
Edit this entry  
20
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★
Edit this entry  
10
Raw

Raw

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★½
Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★½
Edit this entry