• Kiki's Delivery Service

    ★★★★½

  • Dead Poets Society

  • My Beautiful Laundrette

    ★★★★

  • The Breakfast Club

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★½

  • Ivan Vasilyevich Changes His Profession

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Cinderella

  • Casablanca

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Shanghai Express

    ★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★