Avery has logged 65 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
68 Kill

68 Kill

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scoob!

Scoob!

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Say Her Name: The Life and Death of Sandra Bland

Say Her Name: The Life and Death of Sandra Bland

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry