Sort by

Melanie has logged 33 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
Edit this entry  
06
Onward

Onward

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Zoolander

Zoolander

2001
×
Read the review Edit this entry  
14
Tuck Everlasting

Tuck Everlasting

2002
×
★★
Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Shrine

The Shrine

2010
×
Edit this entry  
05
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Winchester

Winchester

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
Edit this entry  
15
Sinister

Sinister

2012
×
Edit this entry  
09
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
Edit this entry  
18
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Edit this entry  
08
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
31
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry