Sort by

Melanie has logged 32 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Luca

Luca

2021
×
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
22
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
Edit this entry  
19
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Norwegian Wood

Norwegian Wood

2010
×
Edit this entry  
19
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
Edit this entry  
09
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
Edit this entry  
12
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
06
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
His House

His House

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
1922

1922

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry