RSS feed for Max

Max has logged 379 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Screened Out

Screened Out

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dead

The Dead

1987
×
Read the review Edit this entry  
25
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La Chienne

La Chienne

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Super Cops

The Super Cops

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Live Like a Cop, Die Like a Man

Live Like a Cop, Die Like a Man

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ryan's Daughter

Ryan's Daughter

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Limey

The Limey

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beyond a Reasonable Doubt

Beyond a Reasonable Doubt

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Taris

Taris

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry