Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Songbird

Songbird

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Siege

The Siege

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midway

Midway

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Escape from Pretoria

Escape from Pretoria

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Comeback Trail

The Comeback Trail

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Magic Camp

Magic Camp

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tremors: Shrieker Island

Tremors: Shrieker Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tremors: A Cold Day in Hell

Tremors: A Cold Day in Hell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Waitress

Waitress

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tigger Movie

The Tigger Movie

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry