emily has logged 168 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Slow Motion

Slow Motion

2014
×
Read the review Edit this entry  
31
Liberty's Secret

Liberty's Secret

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Truth

Truth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Absolutely Fabulous: The Movie

Absolutely Fabulous: The Movie

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Annie

Annie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Boss

The Boss

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Heat

The Heat

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Austenland

Austenland

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Emma

Emma

2009
×
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Raising Helen

Raising Helen

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Trolls

Trolls

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Chalet Girl

Chalet Girl

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Storks

Storks

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Strange Magic

Strange Magic

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Annie

Annie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry