Sort by

emily has logged 360 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alien: Covenant - Prologue: Meet Walter

Alien: Covenant - Prologue: Meet Walter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ventana

Ventana

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
XOXO

XOXO

2016
×
½
Edit this entry  
31
Vincent

Vincent

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Unlikely Angel

Unlikely Angel

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Movie Sound Effects: How Do They Do That?

Movie Sound Effects: How Do They Do That?

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Circle

The Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Plastic

Plastic

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Table 19

Table 19

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Life

Life

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Austenland

Austenland

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Persuasion

Persuasion

2007
×
Edit this entry  
22
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dogboarding

Dogboarding

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Michael Bublé's Christmas in Hollywood

Michael Bublé's Christmas in Hollywood

2015
×
Read prior review Edit this entry  
20
Anything for Love

Anything for Love

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Woman

Wonder Woman

2013
×
Edit this entry  
19
Non-Transferable

Non-Transferable

2017
×
Edit this entry  
19
Tristan & Isolde

Tristan & Isolde

2006
×
Edit this entry  
19
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
National Theatre Live: Frankenstein

National Theatre Live: Frankenstein

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Forces of Nature

Forces of Nature

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Power Rangers Hurt Something

Power Rangers Hurt Something

2016
×
Edit this entry  
04
Voltige

Voltige

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
The D in David

The D in David

2016
×
Edit this entry