tyler has logged 44 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Elle Fanning Relives Her Dreams

Elle Fanning Relives Her Dreams

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elle Fanning's Fan Fantasy

Elle Fanning's Fan Fantasy

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Idem Paris

Idem Paris

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
I Touch a Red Button

I Touch a Red Button

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ballerina

Ballerina

2007
×
★★
Edit this entry  
15
Out Yonder (Neighbor Boy)

Out Yonder (Neighbor Boy)

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
Blue Green

Blue Green

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
More Things That Happened

More Things That Happened

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bug Crawls

Bug Crawls

2007
×
★★
Edit this entry  
14
Boat

Boat

2007
×
★★½
Edit this entry  
14
Eraserhead Stories

Eraserhead Stories

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Room to Dream: David Lynch and the Independent Filmmaker

Room to Dream: David Lynch and the Independent Filmmaker

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lamp

Lamp

2003
×
★★½
Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wall

The Wall

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Darkened Room

Darkened Room

2002
×
★★½
Edit this entry  
12
DumbLand

DumbLand

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pierre and Sonny Jim

Pierre and Sonny Jim

2001
×
★½
Edit this entry  
11
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lipstick Stain

The Lipstick Stain

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
All Eyez on Me

All Eyez on Me

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★½
Edit this entry  
03
Death Note

Death Note

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★½
Edit this entry  
01
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Edit this entry