Sort by

Sonny Jim has logged 348 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Edit this entry  
26
Klute

Klute

1971
×
★★★
Edit this entry  
25
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★½
Edit this entry  
25
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
Edit this entry  
24
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Family

Family

2006
×
Edit this entry  
23
The Fair Haired Child

The Fair Haired Child

2006
×
Edit this entry  
23
Side by Side

Side by Side

2012
×
Edit this entry  
22
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★½
Edit this entry  
21
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
Read prior review Edit this entry  
20
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Barfly

Barfly

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
Edit this entry  
18
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Extreme Prejudice

Extreme Prejudice

1987
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist

Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist

1997
×
Edit this entry  
13
The Conversation

The Conversation

1974
×
Read prior review Edit this entry  
12
Brother's Keeper

Brother's Keeper

1992
×
Edit this entry  
11
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Edit this entry  
03
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
Edit this entry  
03
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Manhunt

Manhunt

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Emperor of the North

Emperor of the North

1973
×
★★½
Edit this entry  
30
Judgement

Judgement

1999
×
Edit this entry  
30
Shirkers

Shirkers

2018
×
Edit this entry  
29
Matinee

Matinee

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
In Bruges

In Bruges

2008
×
Edit this entry  
28
Cold War

Cold War

2018
×
Edit this entry  
27
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Three… Extremes

Three… Extremes

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Private Life

Private Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Summit

The Summit

2012
×
Edit this entry