Sort by

Vivian has logged 56 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jonah Hex

Jonah Hex

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Ring

The Ring

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Blood Creek

Blood Creek

2009
×
Read the review Edit this entry  
28
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Goldfish

Goldfish

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
Things I Notice, Things You See

Things I Notice, Things You See

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Take Flight

Take Flight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★
Edit this entry  
27
Our Hidden Lives

Our Hidden Lives

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Bear Named Winnie

A Bear Named Winnie

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Antz

Antz

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Child 44

Child 44

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Midsummer Night's Sex Comedy

A Midsummer Night's Sex Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rent

Rent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★
Read the review Edit this entry