Sort by

Vivian has logged 68 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Aspirational

Aspirational

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
How to Get Ahead in Advertising

How to Get Ahead in Advertising

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
London Boulevard

London Boulevard

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Freak Show

Freak Show

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jimmy P.

Jimmy P.

2013
×
Edit this entry  
23
Child 44

Child 44

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Final Cut: Ladies and Gentlemen

Final Cut: Ladies and Gentlemen

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
England's Glory

England's Glory

1987
×
Edit this entry  
21
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Better Living Through Chemistry

Better Living Through Chemistry

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paranoia

Paranoia

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mapplethorpe

Mapplethorpe

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Victim

Victim

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Slither

Slither

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gold

Gold

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Landline

Landline

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Beauty

Black Beauty

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Love, Gilda

Love, Gilda

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night School

Night School

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Piccadilly Jim

Piccadilly Jim

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vroom

Vroom

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Swing Time

Swing Time

1936
×
Read the review Edit this entry  
07
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry