Vivian has logged 278 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Tokyo 2020 Olympic Opening Ceremony: United by Emotion

Tokyo 2020 Olympic Opening Ceremony: United by Emotion

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
3 Men and a Baby

3 Men and a Baby

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sherlock Holmes and a Study in Scarlet

Sherlock Holmes and a Study in Scarlet

1983
×
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tarzan

Tarzan

1999
×
Read the review Edit this entry  
11
Bolshoi Ballet: Coppélia

Bolshoi Ballet: Coppélia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
1776

1776

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
What the Constitution Means to Me

What the Constitution Means to Me

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
F9

F9

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Big Deal on Madonna Street

Big Deal on Madonna Street

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Complete Works of William Shakespeare (Abridged)

The Complete Works of William Shakespeare (Abridged)

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cars 2

Cars 2

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Peter Rabbit 2: The Runaway

Peter Rabbit 2: The Runaway

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bloom

Bloom

2004
×
Read the review Edit this entry  
14
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Go-Between

The Go-Between

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry