blejdraner has logged 157 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Grounded: Making The Last of Us

Grounded: Making The Last of Us

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
½
Edit this entry  
29
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Edit this entry  
26
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Million Little Pieces

A Million Little Pieces

2018
×
★½
Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Finch

Finch

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Lamb

Lamb

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★
Edit this entry  
13
300

300

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

2021
×
Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mortal Kombat Legends: Battle of the Realms

Mortal Kombat Legends: Battle of the Realms

2021
×
Edit this entry  
01
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★½
Edit this entry