RSS feed for holdenovakapa
  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    Damn it. 
    I cried again.

  • Maleficent: Mistress of Evil

    Maleficent: Mistress of Evil

    ★★★★

    Considering I HATED the first movie this one was one of the biggest surprises ever. Really liked the story, the twists, the character/set/costume design... Just beautiful!

  • Heartbeats

    Heartbeats

    ★★★★½

    “Heartbeats” (2010)
    Synopsis: Xavier Dolan makes his masterpiece about love, lust and loss, as he literally comes out of that screen and destroys your fucking emotions with his bare hands.

  • Instant Family

    Instant Family

    ★★★½

    Heartwarming and charming.

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★½

    Bitch.

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★★

    Third time watching. 
    Why am I still crying?

  • Looking: The Movie

    Looking: The Movie

    5/5
    GRTMF ✨

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

    Masterpiece.

  • The Phantom of the Opera

    The Phantom of the Opera

    ★★★½

    Phantom is a daddy and that’s a fact.

  • Annabelle Comes Home

    Annabelle Comes Home

    ★★★½

    Annabelle: *exists*
    Me: Mommy. 🥺

  • Joker

    Joker

    ★★★★½

    My dad is a member of a society too.

  • Long Shot

    Long Shot

    ★★★★

    This was actually kinda great. Not a huge fan of comedies but this one was really, really good. Smart, funny and relevant. Loved it.