Evan has logged 48 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mortdecai

Mortdecai

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
28
Stardust

Stardust

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★½
Edit this entry  
22
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
★★
Edit this entry  
21
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Edit this entry  
21
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★½
Edit this entry  
20
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
20
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★
Edit this entry  
19
Blade

Blade

1998
×
★★½
Edit this entry  
19
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Taken 3

Taken 3

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★★★
Edit this entry  
08
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hulk

Hulk

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★
Edit this entry  
06
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
05
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hook

Hook

1991
×
★★★
Edit this entry  
03
The Mexican

The Mexican

2001
×
★★
Edit this entry  
03
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
Top Five

Top Five

2014
×
★★★
Edit this entry