Highest rated films

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • Walk the Line

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 24 Films logged
  • 2 Average per month
  • 0.5 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Kingsman: The Golden Circle

Feb 16

Last Film

The Ballad of Buster Scruggs

Dec 12

Genres, countries & languages

Drama
16 films
Action
11 films
Adventure
8 films
Comedy
7 films
Sci Fi
6 films
Romance
6 films
Crime
2 films
War
2 films
Thriller
2 films
History
1 film
USA
21 films
UK
6 films
France
3 films
Belgium
2 films
Canada
2 films
Ireland
1 film
Greece
1 film
Germany
1 film
China
1 film
English
24 films
Sci Fi
Average 4.33
Drama
Average 4.19
Romance
Average 4.17
Adventure
Average 3.94
Comedy
Average 3.93
Action
Average 3.86
USA
Average 4.14
UK
Average 4.08
English
Average 4.08

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 16 Added 52

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Kingsman: The Golden Circle
Average weighted rating:

3.1

Most popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most obscure

Love
Average weighted rating:

3.1

Films Alessandro watched in 2018

  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Death of Stalin
  • John Wick: Chapter 2
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Godfather
  • The Lobster
  • Deadpool 2
  • Avengers: Infinity War
  • Phantom Thread
  • Black Panther
  • Brokeback Mountain
  • Inception
  • Spider-Man: Homecoming
  • Fury
  • John Wick
  • Love
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Her
  • The Master
  • Inherent Vice
  • Logan
  • Walk the Line
  • Full Metal Jacket
  • Kingsman: The Golden Circle

World map

Highly rated films Alessandro is yet to see

  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Capernaum
  • Pariyerum Perumal
  • Roma
  • Vada Chennai
  • Blindspotting

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more