Highest rated films

  • Nobody

    ★★★★★

  • WandaVision

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    ★★★★★

  • Machete

    ★★★★★

  • The Revenant

    ★★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★

  • Megamind

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 36 Films logged
  • 3 Average per month
  • 0.7 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Parasite

Jan 1

Last Film

John Wick: Chapter 2

Nov 26

Most Watched

John Wick: Chapter 2

twice

Genres, countries & languages

Drama
24 films
Action
14 films
Thriller
13 films
Western
9 films
Crime
8 films
Comedy
7 films
Adventure
5 films
Mystery
4 films
Sci Fi
3 films
Horror
2 films
USA
22 films
South Korea
8 films
Japan
3 films
Hong Kong
2 films
Canada
2 films
Italy
2 films
UK
1 film
Australia
1 film
Brazil
1 film
Denmark
1 film
English
24 films
Korean
8 films
Japanese
2 films
Italian
1 film
Spanish
1 film
Thriller
Average 4.42
Crime
Average 4.31
Action
Average 4.25
Comedy
Average 4.14
Drama
Average 4.02
Adventure
Average 3.90
Western
Average 3.72
Mystery
Average 3.62
South Korea
Average 4.12
USA
Average 4.11
Korean
Average 4.12
English
Average 4.06

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 128

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Machete
Average weighted rating:

3.1

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Steins;Gate: The Movie - Load Region of Déjà Vu
Average weighted rating:

3.7

Films Alessandro watched in 2021

  • John Wick: Chapter 2
  • Squid Game
  • Valhalla Rising
  • 3:10 to Yuma
  • Train to Busan
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Megamind
  • Nobody
  • Blazing Saddles
  • Secretary
  • The Nightingale
  • El Topo
  • Outrage
  • John Wick: Chapter 2
  • Burning
  • Taxi Driver
  • The Departed
  • WandaVision
  • A Taxi Driver
  • Steins;Gate: The Movie - Load Region of Déjà Vu
  • Memories of Murder
  • Dolemite Is My Name
  • Snowpiercer
  • Boogie Nights
  • Hell or High Water
  • Call Me by Your Name
  • The Wild Bunch
  • Bone Tomahawk
  • The Hateful Eight
  • Machete
  • The Revenant
  • The Good, The Bad, The Weird
  • Accattone
  • Thoroughbreds
  • John Wick
  • Parasite

World map

Highly rated films Alessandro is yet to see

  • Gintama: The Very Final
  • Revue Starlight: The Movie
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Quo Vadis, Aida?
  • The Worst Person in the World
  • Petite Maman
  • Minari
  • Mass

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more