Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • Glass Onion

    ★★★½

  • X

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Death Proof

    ★★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★★½

  • True Grit

    ★★★★½

  • Infernal Affairs

    ★★★★½

  • The Flavor of Green Tea Over Rice

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 28 Films logged
  • 2.3 Average per month
  • 0.5 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

Jan 1

Last Film

Sicario

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
15 films
Thriller
14 films
Action
11 films
Crime
8 films
Adventure
5 films
Comedy
5 films
Mystery
4 films
Western
3 films
Romance
2 films
Fantasy
2 films
USA
20 films
Hong Kong
4 films
UK
4 films
Japan
4 films
Canada
2 films
Mexico
2 films
Australia
1 film
Indonesia
1 film
Ireland
1 film
China
1 film
English
20 films
Japanese
4 films
Cantonese
3 films
Indonesian
1 film
Crime
Average 4.19
Action
Average 4.05
Adventure
Average 4.00
Drama
Average 3.97
Thriller
Average 3.82
Comedy
Average 3.62
Mystery
Average 3.38
Hong Kong
Average 4.38
USA
Average 3.89
Japan
Average 3.75
UK
Average 3.38
English
Average 3.89
Japanese
Average 3.75

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 24 Added 72

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Alessandro’s most liked review

The Power of the Dog

The Power of the Dog

★★★★

This movie is about something, and then something else entirely, and then something else again, which is the thing it was about all along.

More reviews

Highs and lows

Highest average

In the Mood for Love
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Vengeance
Average weighted rating:

3.4

Most popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

The Flavor of Green Tea Over Rice
Average weighted rating:

4.0

Films Alessandro watched in 2022

  • Sicario
  • Trading Places
  • Glass Onion
  • Pig
  • Jackie Brown
  • Chungking Express
  • In the Mood for Love
  • Infernal Affairs
  • The Raid 2
  • The Flavor of Green Tea Over Rice
  • True Grit
  • Vengeance
  • Tokyo Fist
  • Rio Bravo
  • Desperado
  • X
  • Everything Everywhere All at Once
  • John Wick: Chapter 2
  • Death Proof
  • No Time to Die
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train
  • Bo Burnham: Inside
  • Drive My Car
  • The Lost Daughter
  • C'mon C'mon
  • The Green Knight
  • The Power of the Dog
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

World map

Highly rated films Alessandro is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Aftersun
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • RRR
  • Kadaisi Vivasayi
  • The First Slam Dunk
  • Joyland
  • The Banshees of Inisherin

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more