Sort by

sophie has logged 426 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Highlander

Highlander

1986
×
Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Papillon

Papillon

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★½
Read the review Edit this entry