Sort by

sophie has logged 55 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Push

Push

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Billionaire Boys Club

Billionaire Boys Club

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Playing It Cool

Playing It Cool

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Once

Once

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Newsies

Newsies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry