sophie has logged 29 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Edit this entry  
29
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★½
Edit this entry  
27
The Others

The Others

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry