Sort by

sophie has logged 372 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★
Edit this entry  
27
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★
Edit this entry  
06
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Warrior

Warrior

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★½
Edit this entry  
14
Charlotte Gray

Charlotte Gray

2001
×
★★½
Edit this entry  
13
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★
Edit this entry  
13
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Northanger Abbey

Northanger Abbey

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Here Are the Young Men

Here Are the Young Men

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Edit this entry  
31
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry