Sort by

sophie has logged 32 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Love Story

Love Story

1970
×
★★★
Edit this entry  
28
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Bill

Bill

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Monday

Monday

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kuffs

Kuffs

1992
×
★½
Edit this entry  
19
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Crush

The Crush

1993
×
★★
Edit this entry  
18
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
★★½
Edit this entry  
11
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Edit this entry  
06
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read prior review Edit this entry  
05
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★
Edit this entry