Sort by

sophie has logged 34 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Table 19

Table 19

2017
×
★★½
Edit this entry  
31
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Edit this entry  
31
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
The Edge of Love

The Edge of Love

2008
×
★½
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Edit this entry  
25
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★
Edit this entry  
23
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Breathe In

Breathe In

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★
Edit this entry  
16
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★
Edit this entry  
05
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Superintelligence

Superintelligence

2020
×
Edit this entry  
04
World Trade Center

World Trade Center

2006
×
★★½
Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry