Sort by

sophie has logged 120 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Morbius

Morbius

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spring Awakening: Those You've Known

Spring Awakening: Those You've Known

2022
×
Edit this entry  
04
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Edit this entry  
03
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★½
Edit this entry  
03
Untamed Heart

Untamed Heart

1993
×
★★½
Edit this entry  
02
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★½
Edit this entry  
04
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★½
Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★½
Edit this entry