Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Shazam!

    ★★★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 327 Films watched
  • 27.2 Average per month
  • 6.3 Average per week

Milestones

First Film

Black Mirror: Bandersnatch

Jan 3

Most Watched

The Favourite

6 times

Avengers: Endgame

4 times

Bohemian Rhapsody

4 times

Les Misérables

3 times

Midsommar

3 times

Last Film

Parasite

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
202 films
Comedy
105 films
Thriller
66 films
Romance
65 films
Action
57 films
Crime
52 films
Adventure
44 films
Music
36 films
Sci Fi
35 films
Horror
31 films
USA
278 films
UK
110 films
France
23 films
Canada
22 films
Germany
16 films
Ireland
10 films
Australia
7 films
Sweden
6 films
Japan
6 films
China
5 films
English
325 films
Spanish
27 films
French
27 films
German
25 films
Italian
21 films
Latin
15 films
Japanese
12 films
Russian
10 films
Arabic
6 films
Chinese
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 150 Added 72

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

sophie’s most liked review

Little Women

Little Women

★★★★★

greta gerwig: i will cast the march sisters perfectly and make them do intense research into their roles, they will embody their characters
also greta gerwig: fuck it, bob odenkirk as the dad

More reviews

sophie’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Queen - Live at the Rainbow '74
Average weighted rating:

4.3

Films sophie watched in 2019

  • Parasite
  • Little Women
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Ready or Not
  • Cats
  • Jojo Rabbit
  • The Lighthouse
  • Gosford Park
  • Knives Out
  • The Godfather: Part II
  • Marriage Story
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Hot Rod
  • The Irishman
  • Hustlers
  • The Godfather
  • Evita
  • The Farewell
  • Last Christmas
  • Blinded by the Light
  • Thor: Ragnarok
  • The Age of Innocence
  • Tangerine
  • Twilight
  • The King
  • Before Sunrise
  • Punch-Drunk Love
  • Hunger
  • The To Do List
  • Les Misérables
  • Misery
  • Midsommar
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Joker
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Juno
  • All That Jazz
  • Paul
  • There Will Be Blood
  • Bottle Rocket
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Dogfight
  • House
  • Midsommar
  • Toy Story 4
  • mother!
  • The Death & Life of John F. Donovan
  • Sinister
  • Oh, Hello on Broadway
  • Mad Max: Fury Road
  • It Chapter Two
  • The Skeleton Twins
  • Trainwreck
  • Primal Fear
  • Charlie's Angels
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Take This Waltz
  • My Cousin Rachel
  • Shazam!
  • Midsommar
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Shakespeare in Love
  • Dazed and Confused
  • Paddington 2
  • Lost in Translation
  • The Shawshank Redemption
  • The Place Beyond the Pines
  • Cold War
  • Fight Club
  • Paul Blart: Mall Cop 2
  • American Animals
  • Kong: Skull Island
  • Hereditary
  • I, Tonya
  • Beautiful Boy
  • Animal Kingdom
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • It
  • Stranger Than Fiction
  • We're the Millers
  • Inglourious Basterds
  • Wild Rose
  • Top End Wedding
  • Bob Dylan - Dont Look Back
  • Mysterious Skin
  • Man on the Moon
  • Murder Mystery
  • The Lion King
  • The King's Speech
  • Training Day
  • The Fugitive
  • Gangs of New York
  • Detroit
  • Kill Your Darlings
  • The Beach Bum
  • Ophelia
  • Teen Spirit
  • Nine
  • The Souvenir
  • The Red Sea Diving Resort
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Atomic Blonde
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Dunkirk
  • The Exorcist
  • Rocketman
  • An Education
  • The Graduate
  • Ocean's Eleven
  • Psycho
  • Billy Elliot
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Pride and Prejudice
  • Spider-Man: Far From Home
  • Touching the Void
  • Jesus Christ Superstar
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Down with Love
  • Bridget Jones: The Edge of Reason
  • After
  • What's Eating Gilbert Grape
  • 28 Days Later
  • Spider-Man: Far From Home
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Miss Sloane
  • Stranger Things
  • Maurice
  • Climax
  • Yesterday
  • High Fidelity
  • The Spectacular Now
  • Enemy
  • Nightcrawler
  • Doubt
  • Behind the Candelabra
  • Toy Story 3
  • Stan & Ollie
  • Big Little Lies
  • Black Mirror: Hated in the Nation
  • Spider-Man: Homecoming
  • Kick-Ass
  • Black Mirror: The Waldo Moment
  • Black Mirror: White Bear
  • Black Mirror: Nosedive
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Miss Pettigrew Lives for a Day
  • Branagh Theatre Live: Romeo and Juliet
  • Black Mirror: Smithereens
  • Hedwig and the Angry Inch
  • The Matrix
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Sense and Sensibility
  • Moulin Rouge!
  • Aladdin
  • Always Be My Maybe
  • Good Omens
  • Brokeback Mountain
  • Paris Is Burning
  • Point Break
  • Thor: Ragnarok
  • Waitress
  • Eastern Promises
  • The Piano
  • The Lovely Bones
  • The Others
  • Booksmart
  • Rocketman
  • The Predator
  • John Wick: Chapter 2
  • Amadeus
  • Shaun of the Dead
  • Only Lovers Left Alive
  • Film Stars Don't Die in Liverpool
  • Pride & Prejudice
  • Sing Street
  • Amy
  • The Bling Ring
  • The Children Act
  • Watchmen
  • Wine Country
  • Kingsman: The Secret Service
  • Inglourious Basterds
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • This Is England
  • Gone Girl
  • Fighting with My Family
  • No Country for Old Men
  • The Perfect Date
  • Avengers: Endgame
  • Carrie
  • Sweet Sixteen
  • Hulk
  • Rosemary's Baby
  • The Shining
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Endgame
  • Someone Great
  • Captain Marvel
  • Bridget Jones's Diary
  • Reservoir Dogs
  • Hearts Beat Loud
  • Django Unchained
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • The Hunchback of Notre Dame

See all 327

World map

Highly rated films sophie is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Bacurau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more