Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
Edit this entry  
18
National Treasure

National Treasure

2004
×
Edit this entry  
18
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Mafia Kills Only in Summer

The Mafia Kills Only in Summer

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
One Hundred Steps

One Hundred Steps

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
Edit this entry  
12
Moxie

Moxie

2021
×
Edit this entry  
12
Good Morning, Night

Good Morning, Night

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry