Sort by

☆ Sophie ☆ has logged 337 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Edit this entry  
09
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
Edit this entry  
06
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
Read prior review Edit this entry  
26
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Love Hard

Love Hard

2021
×
★½
Edit this entry  
13
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry