RSS feed for Sophie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Edit this entry  
02
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Day

One Day

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Edit this entry