Sophie has logged 156 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
F9

F9

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Landscapers

Landscapers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Taken

Taken

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Beach

The Beach

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Man Up

Man Up

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sully

Sully

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Show Must Go On: The Queen + Adam Lambert Story

The Show Must Go On: The Queen + Adam Lambert Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Life

Life

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rare Beasts

Rare Beasts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Britney vs. Spears

Britney vs. Spears

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Footloose

Footloose

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry