Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Casper

Casper

1995
×
★★★
Edit this entry  
21
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
Chef

Chef

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2013
×
★½
Edit this entry  
18
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Edit this entry  
18
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★½
Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Strangers

The Strangers

2008
×
Edit this entry  
06
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Edit this entry  
04
Living

Living

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

2010
×
★★
Edit this entry  
02
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Whale

The Whale

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★
Edit this entry  
24
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Crash

Crash

2004
×
★★
Edit this entry  
19
Plane

Plane

2023
×
★★
Edit this entry  
19
Corsage

Corsage

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
In & Out

In & Out

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
La Notte

La Notte

1961
×
★★★
Edit this entry  
14
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Wanda

Wanda

1970
×
★★★½
Edit this entry  
06
Devotion

Devotion

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry