SophieMLM has logged 199 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Terror Train

Terror Train

1980
×
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Vigil

The Vigil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Phantom of the Opera

Phantom of the Opera

1943
×
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Haunting

The Haunting

1999
×
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Crush

The Crush

1993
×
Read the review Edit this entry  
16
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry